AnasayfaMobil Cihazlar › Apple iPhone 5 ve Samsung Galaxy S4 Karşılaştırması

Apple iPhone 5 ve Samsung Galaxy S4 Karşılaştırması

Akıllı telefon deyince akla gelen üstün özelliklere sahip Apple iPhone 5 ve Samsung Galaxy S4’ü sizler için karşılaştırdık. Gerek tasarım gerekse donanımsal özellikleri bakımından bu iki rakip modeli tercih ederken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere açıklayacağız.

iPhone

 

Öncelikle tasarımlarını incelediğimizde Samsung Galaxy S4’ün 136.6×69.8×7.9 milimetre, iPhone 5’in 123.8×58.5×7.6 milimetre olduğunu görüyoruz. iPhone 5, Galaxy S4’e göre yüzde 27 daha az yer kaplıyor. Ağırlık olarak da iPhone 5, 112 gram ağırlığı ile Galaxy S4’e göre 18 gram daha hafif. Ekran özelliklerine baktığımızda iPhone 5’in 4 inç’lik IPS Led ekrana sahip, Galaxy S4 ise 4.99 inç’lik Oled ekrana sahip. Oled ekranın IPS ekrandan farkı daha parlak ve daha canlı renkli sahip olması. İşletim sistemlerini baz aldığımızda iPhone 5 kendi işletim sistemi olan OS’yi kullanırken güncelleştirmeleri anında yapılabilmekte. Samsung Galaxy S4 ise Android işletim sistemini telefonlarında yer verirken güncelleştirmeleri ancak tedarikçisi izin verdiği sürece yapılabilir. Bu durumda iPhone 5’in büyük avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Kamera özelliklerini incelediğimizde Samsung Galaxy S4 ‘ün 13 megapiksel full Hd 1080 p, Apple iPhone 5 ise 8 megapiksel kamerası ile biraz daha geri kalmış durumda.  Galaxy S4 441 ppi piksel renk yoğunluğuna iPhone 5 ise 326 ppi piksel renk yoğunluğu bulunduruyor. Yani Galaxy S4’ün ekran özelliklerinin iPhone 5’ten dah iyi olduğunu söyleyebiliriz. Galaxy S4 dört çekirdekli 1.8 Ghz işlemciye, iPhone 5 ise çift çekirdekli 1.2 Ghz işlemciye sahip. Bu da demek oluyor ki Galaxy S4 işlemci bakımından iPhone 5’e göre daha çok daha hızlı. Bunun yanında veri aktarım hızının iPhone 5’te daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

galaxy-s-4-vs-iphone

 

Özetleyecek olursak iPhone 5’i de  Galaxy S4’ü de seçmek için haklı sebepler var. Tasarıma önem veren kullanıcılar için iPhone 5 daha kullanışlı, işlemci hızı ve kamera gibi özelliklere önem veren kullanıcılar için Galaxy S4 daha kullanışlı gibi görünüyor.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>