AnasayfaTurizm › Ayvalıkta Tatil

Ayvalıkta Tatil

Ayvalıkta Tatil

Balıkesir ilinin bir ilçesi olan Ayvalık, Ege denizinin kıyısında yer alan ülkemizin tatil merkezlerinden birisidir. Ayvalık Marmara bölgesinde yer alması sebebi ile Muğla, Aydın, Antalya gibi tatil merkezlerine gitme durumu olmayan tatil severler için vazgeçilmez bir tatil cennetidir. Ayvalık’ın tarihi milattan önce 300’lü yıllara dayanmaktadır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Ayvalık tarihi bir ilçe olması sebebi ile de farklı bir haz vermektedir insana. Çam ormanları ile zeytin bahçelerinin denizle buluştuğu Ayvalık Ege Denizi kıyısının adeta göz bebeği niteliğinde. Bir ada topluluğu olan Ayvalık bünyesinde Kaşık, Güvercinada, Poyraz, Büyükada ve Poyraz adalarını barındır. İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yılda ortalama 4 ay denize girilen bu eşsiz tatil beldesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmaktadır.

Ayvalik_1

Taş evlerin çoğunlukla bulunduğu Ayvalık adalarında tatil yapmak farklı bir haz katıyor insana. Yerli halk daha çok tarım ve turizm sayesinde geçimini sürdürüyor. Zeytin bahçelerinin bolca görüldüğü Ayvalık’ta zeytin ve zeytinyağı ticareti tarımsal açıdan ülkemizin belli başlı merkezlerinden birisi. Ayvalık’ta kültür turizminin gelişmesine olanak sağlayan eski Rum Evleri ve yapıları da gezilmeye değen yerler arasındadır. Ayvalık merkezinde haftanın Perşembe günü kurulan pazar Ayvalık’a özel ürünlerin satıldığı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayvalık doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağıyla da ünlüdür. Geleneksel yemekleri damak tadınızı geliştireceği gibi harika tatlar almanıza olanak sağlayacaktır.

ayvalıktan görünüm

Ayvalık’ta gezilmesi şiddetle tavsiye edilen belli başlı yerler: Cunda Adası, Sarımsaklı Plajları, Şeytan Sofrası, Eski Ayvalık Evleri, Duba Mevkii, Armutçuk, Çamlık, Güvercin Adası, Ayışı Manastırı.

zp8497586rq
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yoruma kapalı.