Anasayfainternet › Domain Düşme Süresi (Domain Ne zaman Düşer)

Domain Düşme Süresi (Domain Ne zaman Düşer)

domain düşme süresi hesaplama

Merhabalar arkadaşlar. Bugün size detaylı bir şekilde domainlerin düşme sürelerinde nasıl süreçlerden geçtiklerini detaylı bir şekilde anlatacağım. Domain, yani Alan Adıyla ilgili fazla bilgisi olmayan arkadaşlar “Domain Nedir” başlıklı yazımızı okuyabilirler.

Domain Düşme Tarihi Hesaplama

Şimdi arkadaşlar gelelim kuru fasulyenin faydalarına, domainler reg(kayıt) tarihleri sona ermesiyle düşmemektedir. Domain düşme süreci reg tarihi bittikten sonra üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

 • Registrar-Hold aşaması
 • Redemption-Period aşaması
 • Son olarak ise Pending-Delete aşamasıdır

Bu aşamalar tek tek açıklanması gerekirse;

Registrar-Hold Aşaması Nedir?

Domain “Whois” bitiş tarihinde görünen zamandan sonra, 3 ay süren bir bekleme sürecine alınır. Bu 3 aylık bekleme sürecinin 30 günlük kısmı Registrar-Hold sürecine aittir. Bu süreç zarfında domain sahibi domaini normal fiyatından geri alabilir.

Redemption-Period Aşaması Nedir?

Registrar-Hold süreci bittikten sonra Redemption-Period dediğimiz aşamaya girer reg süresi bitmiş domain. Bu aşama, diğer aşama gibi 30 günlük bir süreç vardır. Bu aşamada domain sahibi tekrar domainini geri alabilir. Fakat bu birinci aşamadaki kadar maliyetsiz olmaz. Domaini geri almak için 99$ gibi bir ücret ödemek zorunda kalır.

domain düşme süresi

Pending-Delete Aşaması Nedir?

Son aşama. Bu aşamada domain artık silineceği ve az zamanı kaldığı ifade edilir. Bu aşamanın süresi 6 gün civarıdır.

Şimdi gelelim hesaplayalım. Bir domain Reg tarihi bittikten kaç gün sonra düşer;

Registrar-Hold süreci (30) + Redemption-Period süreci (30) + Pending-Delete süreci (6) = 66 Gün

Tabi bu verdiğimiz süreç 5 gün oynaya bilir. Registrar-Hold süreci firmasına göre 30 ile 35 gün arasında değişebiliyor. Şimdiden Domain avcısı arkadaşlara kolay gelsin..

 

 

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

9 Yorum.[Yorum yazın]

 1. teşekürler bende böyle birşey arıyordum..

 2. arkadaşımız çok faydalı bir konuyu değinmiş.

 3. merhaba düşen domain sitem var sadece bu sayfadan bir alet link vermenizi istiyorum.Ücret 20 tl ödeyebilirim kabul ederseniz ödeme bilgilerinizle geri dönüş yapabilirsiniz.

 4. Bi adrese bakıyorumda 74 gün OLMASINA rağmen düşmemiş uzantısı gen.tr olduğundan dolayımı acaba??

  • Gen.tr uzantılı domainler 94-95. günlerde düşmektedir.. tr bazlı domainler com-net ve org domainlere göre farklılık göstermektedir.. Bu konuyuda ilave olarak bu sayfada kısa zaman sonra belirticez..

 5. Vuv 🙂 süper bilgi şimdiden teşekkürler.

 6. işime yarayacak tşk

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>