AnasayfaGenel › Karatay ve Montignac Diyetleri ve Teknikleri

Karatay ve Montignac Diyetleri ve Teknikleri


Karatay Diyeti
Günümüzde gün içerisinde tüketilmekte olan besinler ile insanlar vücutlarına protein, yağ karbonhidrat ve mineral gibi bazı besin öğeleri almaktadır. Karata diyetinin temeli bu besin öğeleri içerisinde en çok protein ağırlıklı olacak şekilde yapılmakta olan bir diyet türüdür. Özellikle insan vücudunda enerji harcaması gözlemlendiğinde bu üç şekilde meydana gelmektedir. Bu üç şekilden ilki her insanın kendine özgü bazal metabolizmasıdır.

Bu üç şekilden ikincisi ise gün içerisinde yapılmakta olan aktiviteler yani fiziksel aktivitelerdir. Bu üç şekilden sonuncusu ise termojenik etki olarak tıp dilinde telaffuz edilen tüketilen bir besinin vücut içerisinde yakılması ile vücutta açığa çıkan enerjidir. Yani vücudun yakmış olduğu enerjidir. Özellikle protein seviyesi yüksek olan besinlerde termojenik etkisi daha yüksektir. Karatay diyetinin temeli de buna dayanmaktadır.

Bu protein ile vücudun yakmış olduğu enerji daha yüksek olması kaynaklıdır. Vücudun enerjiyi fazla harcaması nedeni ile de diğer diyet türlerine göre daha hızlı bir kilo verme söz konusu olmaktadır. Yaz aylarının öncesinde hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen bireyler için yoğun bir diyet gibi görünse de Karatay diyetinin sürekliliği ve devamlılığı bu açıdan yoktur. Ayrıca sürekli olarak uygulanması da uzun vadeli olarak bakıldığında kalp, kolesterol gibi rahatsızlıkları tetikleyebilmektedir.

Montignac Diyeti
Montignac diyeti, diğer popüler diyetler gibi yine alanında uzman olan bir kişi tarafından geliştirilmiş olan bir diyet tekniğidir. Montignac diyetinin en önemli özelliği gliserin indexi düşük olan besinleri tüketmek ve bir diğer çok önemli olan özelliği de karbonhidratlar ve proteinleri yan yana değil birbirinden daha uzak öğünlerde tüketilmesi gerekmektedir.

Montignac diyeti evrelerinde önceden belirlenmiş olan belli bir süreç yoktur. Bu diyet tekniğinde yaşam şeklini değiştirme amacı güdülmektedir. Bu diyet tekniği de diğer diyet teknikleri gibi çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Bu süreç içerisinde yaşam şekli değiştirilerek glisemik indeksi düşük besinler ile beslenme alışkanlığı yaşam şekli haline getirilmeye çalışmaktadır.

Montignac diyeti içerisinde iki aşama bulunmaktadır. Bu iki aşamadan birinci aşamada zararlı olan besinlerden uzak kalmayı öğrenmektir. Bu iki aşamadan sonuncu ve ikincisi ise birinci aşamayı destekleyen koruma sürecini hedeflemektedir ve bu diyet tedavi içerisinde kesinlikle sağlığı olumsu yönde etkilememektedir.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>