Anasayfainternet › Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır

Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır

Çok düşündüm taşındım sizin için ne yapabilirim diye, sonra dedim kendi kendime bir çok arkadaşın kafasında yer alan makale özgünlük kontrolü konusuna bir el atim dedim. Aslında bu konuyu geçmişte sizlerle “Makale Özgünlük Testi” başlığı altında paylaşmıştım ama o konuya baktım, konuda önerdiğim site duruyor ve hala aktif bir şekilde çalışıyor ama görünü değişmiş. Bende hem konuyu güncellemek açısından, hemde o makalemde olan ücretsiz araçlardan bir kaçını sizinle burada paylaşmak istedim.

Evet arkadaşlar bir çoğumuz sitelerimizi güncel tutabilmek için dışarıdan hazır makaleler satın alıyoruz. Peki bunlara ne kadar bize güven veriyor? Sonuçta bu makaleler ne kadar özgün aldığım yazar bu konuda ne kadar güvenilir bilmiyoruz. Ama durun bu işinde bir çözümü var.

Şimdi sizlerle internet’te bulduğum bir kaç ücretsiz makale özgünlük kontrolü aracını daha doğrusu araçlarını, nasıl kullanacağınızla alakalı anlatımlarla beraber tanıtacağım. Genel anlamda hepsinin güzel, aynı işlevi gören araçlar olduğunu söyleyebilirim ön söz olarak. Bu Araçların hepsi aynı mantığı kullanmakta. Google üzerinden “kelime+kelime+kelime+kelime” olarak aratıyor aslında onlara gönderdiğiniz makaleyi ve özgün makale kontrolü bu şekilde tamamlanıyor. Lafı fazla uzatmadan size tavsiye edeceğim özgün makale kontrol araçlarına bir göz atalım.

makale özgünlük kontrolü
makale özgünlük kontrolü

Özgün Makale Kontrolü Araçları

Evet sizlere ilk olarak Türk sitelerinden tavsiye edeceğim Türk sitelerinden başlamak istiyorum. İlk makale kontrolü sitemiz “R10.net“. Şimdi size madde madde R10 da nasıl makale özgünlük testi yapacağınızı anlatacam.

R10.net’in makale özgünlük kontrolü aracına ilk önce verdiğim linkten bağlanın.

r10 özgünlük kontrolü
r10 özgünlük kontrolü

Evet arkadaşlar ekranda da gördüğünüz gibi dosya giriniz bölümüne ister “.txt” uzantılı bir dosya yükleyin, isterseniz makaledeki yazıyı direk kopyala yapıştır yöntemi ile “makalenizi bu alana yazınız” yazılı büyük beyaz alana kopyalayın. Sonrasında ise sorgula tuşuna basın. Aslında size örnek yazı kopyaladım fakat bu yazıyı yazdığım sırada R10’nun makale kontrol aracı çalışmıyordu. Çalıştığında size aracın nasıl sorguladığını da göstereceğim. Şimdi geçelim 2. Türk aracımıza.

2. Aracımızı bize KopyaKontrol.com sağlıyor. Kendileri saolsunlar seneler önce yazdığım ilk makalede yorumda yapmışlardı. Kopyakontrol sitesinin de mantığı tamamen diğerleriyle aynı mantıkta çalışıyor. Kopyakontrol’ün makale tarama aracına gitmek için ilk önce aşağıdaki link ki adres satırına yapıştırıyoruz.

www.kopyakontrol.com/makale-ozgunluk-kontrolu” bu bağlantı adresiniz adres çubuğunuza kopyaladıktan sonra karşımıza at taraftaki gibi bir ekran gelecek;

kopya kontrol makale
kopya kontrol makale

Kopya Kontrol makale test sayfası da bu gördüğünüz şekilde. Bu sayfada da mantık aynı. Gördüğünüz gibi bu sayfada da “.txt” metin belgesi ekleme bölümü bulunmakta oradan hazır olan belgeyi direk yükleyerek kontrol et butonuna tıklayabilirsiniz, yada direk beyaz ekrana yazınızı kopyalayabilirsiniz. Diyelim direk dosya yükleyerek yada makaleyi kopyalayarak “Kontrol Et” butonuna tıkladınız o zaman sizi aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran karşılayacak,

makale özgünlük analizi
makale özgünlük analizi

Gördüğünüz gibi benim kopyaladığım yazı benim eski makalelerim den birine ait olduğu için “%100 kopya” olarak sonuç verdi. Bu şekilde sizde Kopya Kontrol makale özgünlük testi aracından kendi siteleriniz deki yazıları bu bölüme kopyalayarak gerçekliğini test edebilirsiniz.

Özgün Makale Testi

Şimdi sırada 3. Türk özgün makale kontrol aracımız var bu aracı bize sağlayan “seobulans.com” sitesi. Bu arkadaşlarında mantığı tamamen aynı diyerek geçiştireceğim konuyu çünkü size aynı şeyi anlatıp anlatıp durmak istemiyorum. Bu arkadaşlar tek fark olarak sitelerine olan saldırılar sebebiyle, araçlarına bir resim doğrulaması koymuşlar. Arkadaşların kontrol aracı uzantısı ise aşağıdaki gibidir.

www.seobulans.com/makale-ozgunluk-kontrolu” adresini tarayıcınız kopyalarsanız sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak, ekranda gördüğünüz gibi bunda sadece yazıyı oraya yapıştırıp, resim doğrulamasını ekrana yazıp kontrol butonuna tıklarsanız kontrolü sizin için yapacak araç. Bu araçta dikkat etmeniz gereken husus 1000 kelime kadar sınırlı olmasıdır.

özgün makale testi
özgün makale testi

Şimdi gelelim özgün makale testi için yabancı sitelere. Aslına bakarsanız size yukarıda tavsiye ettiğim 3 siteyle tamamen aynı mantığı uyguluyorlar ama ben makalesini farklı sitelerden farklı araçlardan kontrol etmek isteyen arkadaşlar için bu siteleri biraz çeşitlendiriyorum. Şimdi size eski konumda bahsettiğim, makale özgünlük testi ücretsiz yabancı araçlarından birini anlatacağım. Bu araca aşağıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

www.smallseotools.com/plagiarism-checker” yandaki linke tıklarsanız aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız;

makale özgünlük testi ücretsiz
makale özgünlük testi ücretsiz

Resimde de belirttiğim gibi bu kontrol aracını biraz geliştirmişler detaylandırılmış. Çokta bir şey anlatmaya gerek, sonuçta resimde detaylıca ne yapmanız gerektiğiniz yazdım. Gelelim bir diğer makale kontrol testine. Bu site işinizi dahada kolaylaştıracak bir şekilde test aracını hazırlamış. Siteye alttaki linkten bağlanabilirsiniz.

https://www.duplichecker.com/” yandaki linke tıklarsanız aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız;

makale özgünlüğünü kontrol et
makale özgünlüğünü kontrol et

Bu ekran diğer araçlardan farklı bir ekran değil ama bu sitenin farkı arama özelliğinde. resimde de belirttiğim gibi sizin için araca kendi eski makalemden birini kopyaladım ve tarama tuşuna bastım ve bu site aşağıdaki ekrandaki gibi bir sonuç verdi.

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bu site sizlere test ettiğiniz makale, ne kadar özgün ne kadar değilin yanı sıra, o makalenin benzerinin hangi sitede hangi sitelerde yayınlandığını da gösteriyor. Sizin için kendi makalemi test ettiğimi söylemiştim. Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi, siyah kalemle yuvarlağa aldığım noktalarda bu yazının benzerinin benim sitemde yayınlandığı görünmekte.

Umarım verdiğim bu bilgiler sizin için faydalı olur. Ek olarak aşağıda verdiğim linklere de bakabilirsiniz sizin için faydalı olacağını düşündüğüm bir kaç konu;

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. Tüm yazmış olduğunuz yazıları takip ediyorum. Bir blog yazarı olarak bu tarz paylaşımlar benim için çok önemli. Umarım Bu tarz önemli bilgilere deyinmeye devam edersiniz.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>