AnasayfaTeknoloji › Mars One Projesi

Mars One Projesi

mars-one-projesi

Mars one projesi, insanlık açısından çılgınca bir proje diyebiliriz. Teknoloji geliştiğinden bu yana kendimizi ne kadar korursak koruyalım, Dünyanın uzaydan gelecek tehlikeler bakımından savunmasız ve sonsuza kadar bize bu yaşam koşullarının sunmayacağı gerçeğinin farkındayız. Tam olarak bu  yüzden yeni Dünyalar aramaya başladık. Henüz kendi güneş sistemimizden uzağa gidemesek de, güneş sistemimizde bizim yaşam şartlarına tam el vermese de bizim desteğimizle suni olarak destek verecek gezegenler olduğu bilinmekte. Bu gezegenler den en uygunu şu anda Mars olduğu düşünülüyor. Uzun zamandır Marsa giden araçlar, Mars gezegeni ile alakalı bilgiler topluyor.

Marsa insan kolonisi yerleştirmek amacıyla Hollanda’lı bir şirket, tamamen kar amacı gütmeden Mars one adında bir proje hazırladılar. Bu proje 2023 yılında  Marsa insan göndericek. Marsa bu proje kapsamında gidenlerin dönüş biletleri olmayacak.

2012 yılı haziran ayında duyurusu yapılan bu proje için şu ana kadar dünya genelinde bir çok başvuru oldu. Bu başvurular arasında 1058 kişi ilk elemeyi geçmeyi başardı. Ama 2016 yılında bu 1058 kişiden sadece 4’ü Marsa gönderilmeyi planlanıyor. Marstaki yaşam koşulları sandığınız kadar basit değil, oldukça tehlikeli. Şimdiden çatlak sesler çıkmaya başladı bile. Marstaki radyasyon çok yüksel olduğundan dolayı Nasa’nın açıklamasına göre uzun süreli bir insan görev yapamaz. Tabi Mars one proje sahipleri ise bu sorunun aşılamayacak bir sorun olmadığı konusunda ısrarlı.

marsa insan gönderilecek

Proje için bir sorun çıkmazsa bir çoğumuzun sorduğu soru “Marsa ne zaman insan gönderilecek?” 2016 yılında cevabını almış olacak. İlk giden insanlardan sonra 2 yıl arayla 4’er kişilik guruplar gitmeye devam edecek. Marsa ne kadar sürede gidilir sorusunun cevabı ise, dünyadan yola çıktığınız anda minimum 253 gün sürmekte.

Mars one projesini okuyup ta, 7 milyar kilometre ötedeki yıldıza indirilen Rossetta uzay gemisini okumamak olmaz. Yazıyı okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

Philae Yıldızına İniş

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>