AnasayfaGenel › Rayiç bedeli nedir?

Rayiç bedeli nedir?

Rayiç bedel, parasal olarak belirli bir değeri bulunan pek çok madde diğer bir ifadeyle ürün için hesaplanabilir bir değerdir. Esas olarak söz konusu maddiyat değeri bulunan ürünün esas karşılığını belirlemeye yönelik olan rayiç bedel hesaplamaları sonucunda söz konusu ürün için ortaya çıkan ve rayiç bedeli olarak ifade edilen değer, o ürünün esas fiyatını tam olarak yansıtmamakla birlikte, günümüzdeki eder, geçerli ve güncel fiyatını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda rayiç bedelin hesaplanmasında o maddiyat değeri olan varlık için pek çok koşul ve etken göz önünde bulundurulur. Bu sayede söz konusu ürünün en yerinde ve doğru rayiç bedeli değeri öğrenilmiş olur.

Bu aşamalar doğrultusunda rayiç bedeli tam olarak ifade etmek gerekirse; herhangi bir zamanda belirli bir fiyat değeri olan ürünün şimdiki zamandaki fiyat karşılığına rayiç bedeli denir. Örneğin eski zamandan kalma ve parasal değeri olan herhangi bir eşya, mal, mülk ya da ev, arsa gibi pek çok şeyin şimdiki zamandaki parasal karşılığına rayiç bedeli denir.

Başta ev gibi önemli yapılar olmak üzere, bu mal ve mülklerin rayiç bedellerinin hesaplanmasında pek çok aşama izlenebildiği gibi pek çok etken de söz konusudur. Bu nedenle bir ev ya da arsanın rayiç bedelinin hesaplanmasında pek çok şeyin etkili olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

rayiç bedel

rayiç bedeli

zp8497586rq
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yoruma kapalı.