Anasayfainternet › ‘ Uçak Kaçıran’ Buluş

‘ Uçak Kaçıran’ Buluş

Teknoloji dünyasındaki yeniliklere her gün bir yenisi ekleniyor. Bunun son örneklerinden birisi de ‘uçak kaçıran’ uygulaması adındaki buluş. Almanya’ da yaşayan bir pilot, akıllı telefonlar için geliştirdiği bir uygulama ile yolcu uçaklarının kaçırılabileceğini öne sürdü.

İnternet uzmanı ve aynı zamanda pilot olan Hugh Teso adındaki şahıs, mobil uygulama ile uçakların kontrolünü ele geçirebileceğini iddia etti. 30 yaşındaki pilot, geliştirdiği mobil uygulama ile uçağın veri sistemindeki açıkları tespit edebildiğini ve sadece birkaç tuşa basarak uçağın kontrolünü ele geçirebildiğini söyledi. Hollanda’ nın Amsterdam kentinde düzenlenen ‘ Hack in the Box’ konferansında buluşunu tanıttı Teso. Android işletim sistemi için bu yazılımı geliştirdiğini açıklayarak, uçakların yönetim sistemine erişim sağlayabildiğini belirtti.

Geliştirdiği yazılıma ‘ PlaneSploit’ adını veren çılgın pilot, konferansta bir tanıtım gerçekleştirdi. Uygulama ile uçağın yönetim sistemine giren Teso, uçuş simülasyonu kullanarak uçağı nasıl kontrol edebileceğini gösterdi. PlaneSploit ile uçağın havalandırmasından yönlendirme sistemine kadar tüm bilgisayar altyapısını ele geçirebileceğini ifade etti. Uygulama kullanıcıya bir kokpit simülasyonu sunarak, tuşlar aracılığı ile uçağı yönlendirmenizi sağlıyor. Böylece uçak istenildiği yere götürülebileceği gibi çakılmasını sağlamak mümkün. Bilinmesi gereken nokta, yazılımın işe yaraması için uçağın otomatik pilot kontrolünde uçması gerekliliği. Pilotlarım manuel kontrol sağlamaya çalışması halinde yazılım devre dışı kalabiliyor. ABD Federal Havacılık İdaresi ise yazılımın işe yaramayacağı görüşünde.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. Gerçek olabileceğini sanmıyorum 🙂

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>