AnasayfaGenel › 2b Arazi nedir?

2b Arazi nedir?

Son yıllarda Türkiye’deki  (özellikle büyükşehirler) yoğun yapılaşmanın bir sonucu olarak, kullanılabilecek boş ve orman araziler gündeme gelmeye başlamıştır. Devlet belirli kriterlere göre eskiden orman sayılsa dahi şimdilerde orman olarak sayılmayan alanları hazineye alıyor ve sonrasında değerlendirilmesi üzere halka belirli bir fiyat karşılığında satıyor. Tam bu aşamada da karşımıza 2b araziler tanımı çıkıyor. 2b arazilerin satışlarından da anlayışa bileceği üzere; bu araziler üzerinde çeşitli yapıların kuruluma açık. Bu nedenle 2b arazisi satın alan halk, artık devlet tarafından ormanlık vasfını yitirmiş olarak belirlenmiş alanlar üzerinde en başta ev olmak üzere pek çok yeni yapı kurmakta, ormanlık değerini yitirdiği belirlenen alanlar zaman boyunca daha çok şehre, toplu yerleşim yerine dönmektedir. Bu aşamada yine dikkat edilmesi gereken bu durumun yasal sınırlarıdır.

2b arazisi ve bu araziler üzerinde kurulacak başta ev olmak üzere çeşitli yapıların, devlet tarafından belirlenen bazı kriterleri bulunmaktadır. 2b arazilerin kullanımının sağlanması için öncelikle söz konusu alanın ormanlık vasfını yitirmiş ayrıca fen ve bilim alanında hiçbir şekilde fayda görülmemesi gerekmektedir.

Bu aşamada göz önünde bulunduracağımız 1982 anayasasının 169. ve 170. maddesi, 2b araziler ve bu arazilerin hangi aşamada kullanılabilir olduğu konusunda açıklık getirmektedir. Bu maddelere göre ormanlık olarak bilim ve fen alanında hiçbir şekilde faydası görülmeyen bu araziler, şayet tarıma uygun ve elverişli ise değerlendirilmeye açıktır. Bu doğrultuda ormanlık vasfını yitirdiği belirlenmiş olan ormanlık araziler, halka satılabilir ve halk bu araziler üzerinde amaçları doğrultusunda ev gibi çeşitli yapı ya da yerleşim yapılarını inşa edebilir.

Devlet 2b arazileri ile yerleşme yapılaşmanın gelişmesini sağlamakla birlikte ormanlık vasfını yitirmiş olan arazileri halk tarafından kullanılabilir şekilde sunmuştur. Bu doğrultuda değerlendirilen orman arazileri kanunları ve gelişimleri aşamasında sadece 2b araziler ile sınırlı kalınmayıp 3b araziler şeklinde de ormanlık ama ormanlık vasfını yitirmiş, fen ve bilim alanında bir faydası olmayan araziler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu araziler üzerinde yapılacak, başta alım satım işlemleri olmak üzere devletin bazı belirlediği kurallar etrafında devlet tarafından yürütülmektedir.

2b arazi nedir

2b arazisi nedir

zp8497586rq
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yoruma kapalı.