AnasayfaTeknoloji › 3D Lazer Teknolojisi Ve Form1+ 3D Yazıcı

3D Lazer Teknolojisi Ve Form1+ 3D Yazıcı

Bilgisayar ortamında, üç boyutlu tasarım programları tarafından oluşturulan çizimlerin gerçek birer nesne olarak, elle tutulabilir halde,  üç boyutlu duruma getirebilen cihazlara 3 boyutlu yazıcı ismi verilmektedir. İlk kullanımı 1984 yılına dayanan bu cihazlar özellikle son 20 yıl içerisinde gelişim göstermiştir. İşlenmesi zor, ince ayrıntılara sahip nesnelerin oluşturulmasında sıklıkla kullanılan bu yazıcılar geniş alanlara hitap etmektedirler. Farklı tasarımlara sahip oyuncakların oluşturulmasında, bireysel implantların yapımında bu üç boyutlu lazer işleme teknolojisinin kullanıldığı bilinmektedir. Bu teknolojinin temel prensibi, üçboyutlu nesne elde edebilmek için tasarımdaki nesnenin şekline uygun olarak katmanları üst üste sermesidir.

Özellikle diş hekimliği, endüstriyel tasarım ve kuyumculuk gibi alanlarda tercih edilen bu teknolojinin önde gelen liderlerinden birisi ise Formlabs olarak karşımıza çıkmaktadır.  Formlabs tarafından üretilen form+1 alışılmışın dışındaki tasarımı ve kalitesi ile ilgi çeken ürünler arasında yer almaktadır.

3d yazıcı

Form +1 şimdi Türkiye’de

Küçük boyutlara sahip olması ile yaşam alanını sınırlamadığından, 3 boyutlu lazer teknolojisiyle ilgilenen kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmüştür. Üstelik cihaz üçlü lazeri sayesinde hızlıca nesne oluşturabilme özelliğine de sahiptir. Kolay ve kullanışlı yazılım arayüzü sayesinde, kullanıcısına zorluk çıkarmadan yönetilebilen bu cihazın yapımında hammadde olarak reçine kullanılmıştır. Reçine lazer tarafından katılaştırılmakta ve böylece nesneler oluşturulmaktadır. Kullanılan bu teknoloji ise SLA teknolojisi olarak bilinmektedir.   Form1+ cihazında 2 farklı reçine seçeneği bulunmakta ve isteğe göre esnek ürünler meydana getirebilmek mümkün olabilmektedir. Formlabs tarafından üretilen üç boyutlu yazıcı form 1+ Türkiye’de satışa sunulmuş durumdadır.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>