Anasayfainternet › Arama Motoru Optimizasyonun İpuçları

Arama Motoru Optimizasyonun İpuçları

İçerik
Misal olarak web sitesinin bir satış sitesi olması düşünülüyorsa, web sitesinin ülkemizdeki insanlara hitap edecek hatta daha derin bir şekilde ülkemizde yer alan sporculara hitap edecek olarak ayarlanabilmektedir.

Yani spor malzemeleri satışı üzerine faaliyetlerini sürdüren bir web sitesi tasarlanır. Bu konuda kara verildikten sonra arama optimizasyonu için diğer çalışmalara başlanmalıdır. Bu işlemin hemen ardında konu ile ilgili olarak web sitesi üzerinde yer alan rakipler incelenmelidir. Rakip web sitelerinin ne yaptığı, ne tür arama sonuçlarında çıkıyor, insanlar web sitesinin içeriği ile ilgili olarak ne tarz kelimeleri aratıyorlar.

Daha sonra kişi web sitesinin altyapısına göre öncellikle başlıkları düzenlemek gerekmektedir. Bundan sonra ise metinlerin içerikleri düzenlenir. Ayrıca yazılımda şematik öğeler kullanılabilir. Bunun haricinde kişinin web sitesinin url yapısını yani adres yapısının düzenlenmesi gerekmektedir. İçeriği en iyi aktaracak şekilde url yapısı düzenlenmelidir. Kategorilendirmeler, sayfa üzerindeki linkler, navigasyon gibi bu tür öğeleri birbirini takip eden rahat ulaşılabilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Arama motoru optimizasyonu konusunda son yıllarda semantik açıdan son derece öneme sahip olan mikro format ya da mikro data olarak tabir edilen bir format vardır. Misal olarak spor üzerine kurulu bu e-ticaret sitesi üzerindeki ürünün fiyatını, ürünün açıklamasını mikro formatlar sayesinde arama motorlarına gösterilebilmektedir. Yani HTML açısından, mikro formatlar ile bu ürünün fiyatıdır. Ürün TL ya da dolardır, ürünün ismi budur, ürünün açıklaması budur şeklinde iletebilmek olanak halindedir.

Bu sayede arama motorları kişinin spor ürünleri ticareti üzerine faaliyette bulunan web sitesinde yer alan içerikler hakkında arama sonuçlarında çok daha doğru sonuçlar gösterebilecektir. Misal olarak bir kişi bir ürünü arama motoru üzerinde arattığında kişinin web sitesi de bu şekilde düzgün bir biçimde formatlandığı takdirde ürünün fiyatı, ürünün aldığı oy, ürünün ismi çok düzgün bir formatta ve çok düzgün bir şekilde çıkacaktır. Bu işlem sayesinde ayrıca sonuçlar düzgün bir şekilde olduğu gibi üst sıralarda da çıkacaktır.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

3 Yorum.[Yorum yazın]

  1. […] Seo “Search Engin Optimization” baş harflerinden oluşur. Sözlük anlamıyla “Arama Motoru Optimasyonu” ‘dur. Buna benim söyleyişimle “İnternet’te Var Olma Sanatı” […]

  2. faydalı bir bilgi olmuş arama motorları ile alakalı teşekkürler

  3. detaysız çok çok kuş bakışı bır yazı olmuş. fakat sitedeki diğer bağlantıdaki yazılar eksikliği tamam lıyor seo bölümünüzle alakalı bir bağlantı verseniz yazıya ii olur

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>