AnasayfaEğlence › Fifa 15 İnceleme

Fifa 15 İnceleme

Dünya’nın en çok oynanan futbol oyunu Fifa, yeni oyunu olan Fifa 15 ile karşımıza geldi. Demosunu yayınladıktan 1 hafta sonra raflardaki yerini alan Fifa 15, şimdiden yoğun bir ilgi gördü.

Oyun önceki Fifa serilerine göre içinde büyük yenilikler bulunduruyor. Önceki senelerden hasret kaldığımız Türk takımları bu sene tekrar Fifa 15 ile karşımıza çıkacak. Türkiye Süper Ligi en son Fifa 11’de lisanslı olarak yer alıyordu. Daha sonraki seneler ülkemizden sadece Galatasaray oyunda yer almaya başlamıştı. Ancak EA Sports Türk futbol severleri sevindirecek bir gelişmeye imza attı ve Türkiye Futbol Federasyonu ile gerekli anlaşmayı imzaladı. Böylece 18 takımımız birden Fifa 15’te yer almış olacak.

 

fifa 15 türk takımları

fifa 15 türk takımları

Fifa 15 oynanış olarak da önceki senelere göre farklılık gösteriyor. Fifa 13’te hızlı, Fifa 14’te ise yavaş bir oyun temposu bulunuyordu. Fifa 15’te ise bu iki oyunun arasında bir oyun hızı bulunuyor. Fifa 14’e göre oyun daha hızlandırılmış ve daha tempolu ve akıcı bir oyun tarzı benimsenmiş. Kontraatakları ve hızlı çıkılan hücümları artık daha rahat gerçekleştirebiliyoruz. Böylece Real Madrid, PSG gibi üst düzey kontraatak takımlarını oyunda daha iyi kullanabiliyoruz.

Oyunda yapılan büyük yeniliklerden biri de futbolcuların gösterdiği duygusal reaksiyonlar. Nasıl bir futbolcu fazla faule mağruz kalırsa daha hırslı ve daha sinirli oynamaya başlıyorsa aynı şekilde Fifa 15’te de onu görüyoruz. Eğer futbolcumuz oyun içinde fazla darbe alırsa sonraki ikili mücadelerinde de daha agresif bir tavır sergilediğini görüyoruz. Eğer futbolcu girdiği gol pozisyonlarını değerlendirmekte zorlanırsa yine aynı şekilde ona göre bir duygusal reaksiyon gösteriyor ve sonraki gol pozisyonlarında da heyecanlanıp, gole çevirmesi daha zor hale geliyor. Eğer isabetli pas ve isabetli şutlarla oynarsa da oyuncunun özgüveni yükselip daha iyi oynamaya başlıyor.

FIFA15 inceleme

FIFA15 inceleme

Zeminler EA Sports’un Fifa 15’te üzerine durduğu şeylerden biri olmuş. Zeminler önceki oyunlara göre artık çok daha canlı ve gerçekçi. Artık maç içinde zaman geçtikçe zeminin yıprandığını ve eskidiğini görüyoruz. Sahanın sık kullanılan bölümlerinde zemin daha kötü durumda, az kullanılan bölümlerde ise zemin daha iyi durumda bulunuyor.

Fifa 15’te yer alan belki de en büyük yenilik ise maç atmosferi ve taraftarlar. Artık taraftar modellemeleri çok üst düzeye çıkarılmış. Aynı futbolcular gibi taraftarların da farklı yüzlere, farklı fiziklere sahip olduğunu görüyoruz. Tribünlerde birbiriyle aynı olan taraftarlar tabiki var ancak EA Sports bu konuda gerçekten çok emek harcamış ve tribünlerde büyük bir çeşitlilik sağlamış. Ayrıca taraftarların pozisyonlara verdiği tepkiler de oldukça gerçekçi. Bu yeni nesilde gelişen taraftarlar sayesinde artık maç havasına daha rahat giriyoruz. Kenarda yer alan kameranlar, top toplayıcı çocuklar, ısınan futbolcular oyuna büyük bir hava katmış. Grafiklerin de üst düzey olmasıyla bazen kendinizi gerçek bir maç izliyormuş gibi hissedebilirsiniz.

 

Oyun Playstation 3, Playstation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo 3DS, Ps Vita, Wii ve PC platformlarında oynanabiliyor. Ancak yeni nesil oyun konsolları ile eski nesil konsollar arasında büyük farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Fifa 15 en iyi performansı PS4, Xbox One gibi yeni nesil konsollarda veriyor.

Fifa 15’in Playstation 3 ve Playstation 4 performansı arasındaki farkı aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Fifa 15 Türkiye satış fiyatı teknoloji mağazalarında yaklaşık 200 lira civarında. Spotçularda ise 130 – 140 liraya almak mümkün. Playstation store’da ise 120 lira gibi bir fiyata alabilirsiniz. Ancak Playstation store’dan alınan oyunun kutusuz olduğunu ve oyunu indirmek için iyi bir internete sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>