AnasayfaYemek Tarifleri › Fırında Mantı

Fırında Mantı

Fırında Mantı MALZEMESİ:

  • 625 g mantı hamuru (250 g kıymadan hazırlanmış iç ile doldurulmuş)
  • 45 g (3 çorba k.) Sana • 500 g (2 su bardağı) süzme yoğurt • 2 diş sarmısak • 250 mİ (1 su bardağı) etsuyu • kırmızı biber


fırında mantı

HAZIRLANIŞI

Ön hazırlık olarak sarmısağı dövün.

Mantıların tümünü alabilecek büyüklükte bir tepsiyi 1 çorba kaşığı Sana’yla yağlayın. Mantıları sırayla tepsiye dizin. Et suyunu sıcak olarak bir kenarda hazır bulundurun.

Yoğurdu benmaride ılık tutun. Bunun için yoğurdu, sarmısağı ilave ettikten sonra telle çırpıp, küçük bir tencereye aktarın. Bu tencereyi rahatça alabilecek büyüklükte bir başka tencereye ise yarıya kadar kaynar su koyun. Yoğurdun bulunduğu tencereyi büyük olanın içine oturtup, büyük tenceredeki suyu sıcak tutarak yoğurdu ılındırın.

Mantıları orta sıcaklıktaki fırında 7-8 dakika kızartın. Mantılar altın sarısı renk alınca, tepsiyi fırından çıkarıp mantıların üzerine sıcak et suyunu serpin. Tepsinin üzerine bir kapak kapayarak, mantıyı ocak üzerinde ağır ateşte 5-6 dakika yumuşatın.

Benmarideki yoğurdu önceden ısıtılmış çukur tabakların altına eşit olarak koyun. Yoğurdun üzerine mantıları dizin.

Küçük bir sahanda 5 çorba kaşığı Sana’yı eritin. Yağ kızınca tepsideki mantıların üzerine gezdirin.

Harcı hazırlamak için kıyma, soğan, tuz, karabiber, sarımsak ve suyu bir kaba koyun ve malzemenin tümünü iyice birbirine karıştırın.

Makarnaları tuzlu, bol suda 5 dakika haşlayıp süzün. Boşluklarına kıymalı harcı doldurun ve bir tepsiye dizin.

fırında mantı tarifi

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>