AnasayfaKimdir › Jack Dorsey Kimdir ?

Jack Dorsey Kimdir ?

twitterin-kurucusu kimdir

Twitter Kurucusu

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformlarından birisi olan Twitter’ın  arkasındaki beyni hiç merak ettiniz mi ?

Twitter’ın ortak kurucularından birisi olan yazılımcı ve iş adamı Jack Dorsey  şu anda 1.9 miyar dolar servete sahip.

2006’da Twitter’ı kurmasının ardından tüm dünyada oldukça popüler olan Square’i de girişimleri arasına katan Jack Dorsey sahip olduğu küçük yatırım grubu ile sürekli olarak yeni projeler geliştirmekte.

1976 Kasım ayının 19. Günündü Amerika’nın St. Louis eyaletinde dünyaya gelen Jack Dorsey çocukluk ve gençlik yıllarını sürekli olarak bilgisayar başında, çeşitli projeler ile geçirmiş bir insan ve daha henüz on beş yaşında bir lise öğrencisiyken programlamış olduğu taksicilik alanındaki bir uygulaması hala bazı taksi şirketleri tarafından kullanılmaktadır.

Jack Dorsey, ilk olarak 2000 yılında daha sonradan Twitter’a dönüşecek olan çok basit bir prototip üretti. Daha emekleme aşamasında olan bu yazılım BlackBerry telefonlar üzerinden arkadaşlar arasında durum güncellemeleri yapabilmeye olanak tanıyordu.

Fakat ne yazık ki hiç kimse projesiyle ilgilenmedi ve o da uygulamasına bir süre ara vererek, Odeo isimli bir şirkette yazılımcı olarak çalışmaya başladı.

Kendisi gibi birçok programcıyı bünyesinde barındıran bu oluşum Dorsey’in twitter’ı kurabilmesi için uygun kişilerle de tanışmasına vesile oldu ve uzun süren geliştirme ve test süreçlerinin ardından 2006 yılında Jack Dorsey tarafından atılan ilk tweet ile, basit bir mesajlaşma uygulaması, günümüzün Twitter’ına dönüştü.

jack-dorsey kimdir

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>