AnasayfaHaberler › “Rossetta” İle İnsanlık İçin Tarihi Bir Gün

“Rossetta” İle İnsanlık İçin Tarihi Bir Gün

Rosetta 12/11/2014 tarihinde, yani yarın insanlık adına yeni bir tarihe imza atacak. Bu Rus yapımı Teknoloji uzay aracı ilk kez Dünyada yüz milyonlarca kilometre uzakta Philae isimli bir kuyruklu yıldızın üstüne inilmesini sağlayacak. Philae kuyruklu yıldızından aldığı örnekleri Dünyaya göndericek. Rosetta uzay aracının inişini buradan canlı olarak izleyebilirsiniz.

Rosetta izle

Rosetta iniş izle, Rosetta iniş canlı izle, Rosetta canlı izle, Rosetta seyret
Gelelim Rosetta uzay aracının nasıl oraya kadar gittiğine. Yaklaşık 10 yıl önce Ruslar uzay boşluğunda bilgi toplaması için Rosetta ismini verdikleri uzay aracını uzay boşluğunda serbest bir gezintiye çıkarttı. Bu serbest gezintti sırasında Rosetta o kadar mesafe kattı ki duyunca şaşıracaksınız. Rosettanın 10 sene sonunda uzayda kat ettiği yok yaklaşık olarak 7 milyar km civarında. Rosetta şu anda bizden o kadar uzak ki sinyalleri bile ışık hızıyla 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede geliyor.

Bu iniş insanlık tarihinde bir ilk olacak. Tabi ki kolay bir iniş olmayacak. Bir gezegenin üstüne inilmesine kıyasla bir kuyruklu yıldızın üzerine inilmesi oldukça karmaşık. İnsanlık tarihi açısından umarım başarılı bir iniş olur. Bizimde hevesimiz gursağımız da kalmaz.

Rosetta uzay aracının, Philae kuruklu yıldızına yapacağı iniş ESA TV  ve bir çok TV kanalı tarafında canlı yayınlanacak. Ben sizin için bu sayfaya canlı yayın videosunu buraya koyuyorum dilerseniz bu sayfadan da izleyebilirsiniz.

Bu iniş Türkiye saatleriyle 17:35 sularında gerçekleşecek fakat bize 28 dakika 20 saniye gibi geç ulaştığı için görüntüler saat 18.00 sularında görüntülerin ilk anlarını izleyebileceğiz. Şimdiden iyi seyirler.

rosetta-izle

 

 

rosetta canlı izle

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. Gerçekten çok enteresan bu konuyla alakalı en son haberi nerden bulabilirim acaba

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>