AnasayfaHaberler › Siber Savaşın Ayak Sesleri

Siber Savaşın Ayak Sesleri

Siber Savaş

Aslında birazda beklenen bir olay olan siber savaş, alttan alta iki teknoloji devi ABD ve Çin arasında sürüyor gibi görünüyor. ABD geçtiğimiz günlerde kendi ülkelerine yapılan siber saldırıların yüksek oranda Çin kaynaklı olduğunu ve bu saldırıların Çin Ordusu tarafından desteklenen bir hacker grubu tarafından gerçekleştirildiğini çeşitli kanıtlarla birlikte tüm dünya kamuoyuna sundu.
İnternet Güvenliğinin ABD’ de sözü geçen şirketlerinden biri olan Mandiant tarafından kamuoyuna sunulan bir raporda bu eylemlerin nasıl ve nereden gerçekleştirildiğine dair çeşitli delillerde bulunuyor.

Merkezi Virginia’ da bulunana Mandiant izini sürdükleri çeşitli saldırılardan elde ettiği sonuçlar arasında, bu saldırıların Çin’ in Şanghay kentinin Pudong bölgesinde 12 katlı bir binada faaliyet gösteren ve Çin Ordusuna bağlı “61398” isimli bir birimin gerçekleştirdiği de var. Mandiant askeri bir üs olarak tanımladığı bu binanın çeşitli fotoğraflarını da raporlarında sundu.

Öne sürülen iddialar arasında Çin Ordusuna bağlı olan bu birimin dünya üzerindeki 141 ayrı kuruluştan çeşitli verilerin çalınmasından sorumlu olduğu, bu kuruluşların 115 tanesinin ABD’ li olduğu da var. Veri çalınan bu kuruluşların hepsinin alanlarında en büyük şirketler olduğunu ve havacılık, bilimsel çalışmalar, inşaat, enerji, bilgi teknolojileri üretimleri, uydu sistemleri ve mühendislik firmalarından oluştuğunu belirtiyorlar.

Yüzlerce terabayt olarak tahmin edilen çalınan verilerin arasında bu şirketlere ait olan kişi listeleri, çeşitli ileriye yönelik planlamalar ve planlar, şirket satın alma ve birleşme çalışmaları, e-posta listeleri ve fiyatlandırma tablolarının yer aldığı tahmin ediliyor.

Bu rapor üzerine ABD ile Çin arasında en üst düzeyde bir görüşme başlatılmış durumda, benzeri iddiaların sürekli olarak ortalıkta dolaşıyor olmasından rahatsız olan ABD yönetimi, bu duruma en üst düzeyden el koymuş durumda. Tüm bu iddiaları yalanlayan Çin ise, dünyanın en yayılmacı Hacker grubu olarak nitelenen bir grubu Çin ordusu bünyesinde destekledikleri iddiasının komik bir iddia olduğunu söylüyor.

Çin yönetimi kendi ülkelerinin yasalarında da ağır bir suç olarak görülen bu tür bilgi ve veri çalınması olaylarının önüne geçebilmek amacıyla, ABD hükümeti ile ortak çalışma daveti yaptı.

Sizce siber savaş başladımı?

zp8497586rq
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yoruma kapalı.