AnasayfaFacebook › Twitter ve Facebook Rekabeti

Twitter ve Facebook Rekabeti

facebook-twitter-rekabeti-suruyor

Facebook 2004 yılında yayın hayatına başlamış,  ve 11 yılda bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesidir.

facebook-twitter-farklarıTwitter ise kullanıcılarına dünyanın her yerinden ünlüleri ve arkadaşlarını takip etme imkanı sağlayan, güncellemelerini 140 karakter ile sınırlı tutan bir mikro blog ve sosyal paylaşım ağıdır.

Her ne kadar ikisi de birbirine çok benziyor gibi görünse de bazı önemli farklara sahiptirler ve bu farklar Twitter ve Facebook rekabetinin temelini oluşturur.

Uzun yıllardan bu yana Facebook marketteki payını koruyabilmek için, Twitter ise en büyük rakibini geçebilmek için çabalamakta. İşte rekabetin ana unsuru olan bazı farklar :

  • Facebook, arkadaşlar, fan sayfaları, paylaşım duvarı, en yeni haberler, grublar, uygulamalar canlı sohbet, beğeni, medya ve text paylaşımı, anket, durum güncellemesi, oyun, hediye, özel mesaj, upload ve download ve benzeri gibi birçok benzersiz özelliğe sahiptir. Twitter ise sadece tweet, re – tweet, özel mesaj, takip etme ve takip edilme, medya ve text paylaşım özellikleri sunar. Ayrıca tüm güncellemeleri 140 karakter ile sınırlıdır. Facebookta ise böyle bir sınır söz konusu değil.
  • Facebook bir milyardan fazla kullanıcıya sahipken, Twitter’ın kullanıcı sayısı 500 milyondan fazladır. Her ne kadar rekabeti Facebook kazanmış gibi görünse de bu fark sadece ilk olmanın getirdiği avantajdır.
  • Facebook’un tahmin edilen değeri 104 milyar dolarken, Twitter’ın değeri 10 milyar dolardır. Yani Facebook rekabet koşulları için daha güçlü şartlara sahip.facebook-twitteri-rekabeti
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. Facebook’u hiç bir şekilde geçemeyeceğine eminim.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>