AnasayfaBilgisayar › Windows 8 ile Gelen Yeni Özellikler

Windows 8 ile Gelen Yeni Özellikler

windows
Microsoft firmasının son ürünü olan Windows 8 önceki sürümlere göre oldukça farklı ve devrim niteliğinde özellikler ile tüm dünya genelinde kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Görsel açıdan oldukça farklı bir yapıda çalışan windows 8 bilgisayarını çalıştırdığınızda ilk olarak başlangıç ekranını fark edeceksiniz. Windows sekizde ilk çalıştırıldığında kullanıcının karşısına çıkan ekran içerisinde kullanıcın kişiselleştirebilme olanağı bulunan bir dizi döşeme bulunmaktadır.

Sistem içerisinde herhangi bir uygulamayı bu windows sekizin kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilen ekranı üzerinde yer almaktadır. Bu ekran içerisinde hazır bir halde sistem içerisinde bulunan her bir uygulanmanın döşemesi parçası halinde gösterilmektedir. Windows sekiz ile gelen bu yenilikle kullanıcının sahip olduğu bu özellik olan döşemeler, simgelerden daha iyi ve bunun pek çok sebebi vardır. Ekran içerisinde uygulamanın kendisini gösterebileceği daha fazla bir alana sahip olabilmektedirler.

Windows sekizin bu kişiselleştirilebilen yeni başlangıç ekranına misal olarak bir hava durumu uygulaması örnek verilebilmektedir. Bu vermiş olacağımız misalde hava durumu uygulamasını açmaya gerek kalmadan kullanıcıya hava durumu hakkında bilgi verebilme olanağına bu ekran yapısı sayesinde sahip olabilmektedir. Standart internet teknolojilerini, HTML 5 ve Java Script’i teme ala bir platform kullanıcıya Windows sekiz sayesinde sunulabilmektedir.

Bu sayede bu teknolojileri kullanmayı bilen dünya genelindeki milyonlarca yazılım geliştirici Windows 8 için yeni uygulamalar oluşturabilmektedir. Bunlar tam ekran, güzel ve hoş görünümlü ve dokunmatik için tasarlanmış uygulamalar ve tabii ki fare ve klavye kullanan kullanıcılar bunlarla da harika bir deneyim elde edebilme olanağına sahip olabilmektedir.

Sistem içerisinde çalışan uygulamalar arasında geçişi çok hızlı ve akıcı bir halde oluşturulmuş. Windows sekizi dokunmatik olarak kullanan kullanıcılar parmakları ile ekranın bir kenarından sürüklemeleri bu özellik için yeterli olacaktır. Dokunmatik özellikli ekranlar içerisinde kullanıcılar bu işlemi gerçekleştirdikleri takdirde uygulamaları arasında geçiş yapmış olmaktadır.

Windows 8 ile gelen bir diğer muhteşem özellik ise elbette ki iki işi bir arada yapabilme olanağının kullanıcıya sağlanmasıdır. Snap olarak adlandırılan bir özellik oluşturulmuş. Bu özellikte kullanıcı ekranın kenarında parmağını gezdirmekte ancak bu kez tam ekranın ortasında kadar sürüklemek yerine kısa bir süre duraklamaktadır. Bu şekilde sürüklemiş olduğu bu uygulamayı ana uygulamanın yanındaki bir alan içerisinde tutabilmektedir. Bu özellik sayesinde kullanıcı uygulamalardan dilediğini büyültüp küçültebilmektedir.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>