AnasayfaBilgisayar › Yandex, Bing’i Geride Bıraktı

Yandex, Bing’i Geride Bıraktı

yandex

Rusya’ da oldukça sevilen ve en çok ilgi gören arama motoru Yandex son birkaç yıldır ülkemizde de faaliyetlerini sürdürmektedir. İnternet üzerinden en az Google arama motoru kadar bir bilgi ve kaynağa sahip olan Yandex arama motoru internet kullanıcılarının her alanda merak ettikleri, erişim sağlamak istedikleri belge, resim doküman gibi pek çok kaynağa ulaştırmaktadır. Ülkemizde faaliyetlerine başladığından beri geride kalan kısa süreç içerisinde büyük ilgi gören ve herkes tarafından çok sevilen Yandex arama motoru Türk internet kullanıcısına büyük avantajlar sunmaktadır.

Yandex arama motoru ülkemizde faaliyetlerini sürdürdüğü bu kısa süre içerisinde uzun yıllardır hizmet vermekte olan Bing arama motorunu büyük bir fark ile geride bırakmıştır. Açıklanan aralık 2012 verilerine göre Yandex arama motoru çok kısa bir süre içerisinde ülkemizde de faaliyetlerini sürdüren Bing arama motorunu geride bırakmıştır. Aralık 2012 verilerine ait arama motoru rakamları, Bing arama motoru Rus arama sitesi Yandex’in gerisinde kaldığını gözler önüne sermiştir.

İnternet araştırma şirketi ComScore qSearch’e göre Yandex arama motoru Yandex, 4.84 milyar arama sorgusunu işlerken Bing arama motoru ise 4.48 milyar sorguyu arma sonuçlarına dönüştürüldü. İnternet araştırma şirketi ComScore qSerach’ e göre Yandex arama motoru 2012 senesinin son iki ayı Kasım ve Aralık aylarında her ay Microsoft firmasının aram motorundan daha fazla internet kullanıcısını kendine çekmeye başladı.

Google arama motoru 114, 7 milyar arama ve yüzde 65.2’lik pazar payı ile birinci sıradaki konumunu korumaya devam etmiştir. Yüzde 8.2’lik pazar payına sahip olan Çinli arama motoru Baidu 14.5 milyar arama ile ikinci sırada yer aldı. 8.6 milyar arama ve yüzde 4.9 oranındaki payı ile Yahoo arama motoru üçüncü sırada yer almaktadır. Dördüncü sıradaki yeri ise Yandex arama motoru pazar payı yüzde 2.8 iken, onu beşinci sırada takip eden Bing arama motorunun pazar payı ise yüzde 2.5 oranındadır.

Yandex arama motoru dünyaca tanınan ve bilinen bir arama motoru olmasa da ülkemizde oldukça biliniyor ve seviliyor. Yandex arama motorunun ülkemizdeki Türkçe uygulamaları neticesinde bu başarısının sırrı gün yüzüne çıkmaktadır.

zp8497586rq
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. Yandex böyle devam etsin. Listede 2. sıraya kadar gelsin ondan sonra kullanmaya bailayayım. Şu anda benim siteme gelen 1000 kişiden belki 5-6 tanesi yandexten. Bu da demektir ki hala çok geride