AnasayfaGenel › Rayiç Bedel Hesaplama

Rayiç Bedel Hesaplama

Rayiç bedel hesaplama ve sorgulama işlemleri öncesinde rayiç bedel terimini doğru bilmek ve bu doğrultuda bu bedelin öğrenilmesi aşamasında yapılacak işlemler ve bu işlemlerin sonucundaki değer doğru belirlenmelidir. Rayiç değeri öğrenilecek bir maddi anlamda değere sahip herhangi bir yapı ya da eşyanın pek çok unsuru göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Özellikle ev ya da arsa gibi yerler için göz önünde bulundurulması ve hesaplama esnasında değerlendirilmesi gereken pek çok aşama ve unsur bulunmaktadır. Bu nedenle rayiç bedeli sorgulama da tercih edilecek mal, mülk ya da eşyanın özellikleri iyi bilinmekle birlikte, pek çok açıdan da sağlaması yapılmalıdır.

Bu aşamada örnek olarak değerlendirebileceğimiz eski bir evin, rayiç bedelini hesaplama aşamasında o evin pek çok yapısal özelliğinin yanı sıra manzarası, bulunduğu semti gibi etkenler bile söz konusu evin rayiç bedelinin hesaplanması aşamasında oldukça etkili rol oynamaktadır. Yani evin rayiç bedelinin hesaplanması aşamasında pek çok hesaba katılamayacak olarak düşünülen unsurlardan olan; evin yapısal özellikleri ve bulunduğu semt, kesinlikle o evin rayiç bedelinde etkili olmaktadır. Bu nedenle özellikle mal, mülk gibi sabit ve büyük yapıların rayiç bedellerinin hesaplanmasında pek çok ayrıntının etkili olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Rayiç bedel bu aşamalar doğrultusunda beklenildiğinden çok daha düşük ya da çok daha fazla fiyatlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle pek çok ayrıntı göz önünde bulundurulmalı ve bu ayrıntıların rayiç bedele edeceği etkiler göz önünde bulundurularak belirli bir değer bekleyişine girilmesi ya da rayiç bedeli hesabı sonucu için tahminde bulunulması çok daha doğru bir davranış olacaktır. Fakat ev, arsa gibi büyük ve sabit yapılar dışında kalan pek çok eşya ve parasal değeri olan madde için yapılacak bir rayiç bedel hesaplaması daha kolay olacaktır. Rayiç bedel, parasal değeri olan bir varlığın, hesaplamalar sonucunda güncel değerini göstermektedir. Bu sayede rayiç bedeli hesaplanacak olan söz konusu yapı çok çok eski olsa dahi, rayiç bedelinin hesaplanmasındaki aşamalardan sonra güncel ve şimdiki zamana göre en uygun değeri ortaya konulmaktadır.

zp8497586rq
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yoruma kapalı.