AnasayfaNedir? › Ebola Virüsü Nedir

Ebola Virüsü Nedir

 

Her çağda bir virüs çeşidi çıkıp, o devirde bir çok insanın ölümüne sebep olmuştur. Bizim çağımızın en büyük bilinen virüsü ise “Ebola Virüsü” dür. Peki neyin nesi bu Ebola virüsü nedir?, nereden geldi?, kimden bulaştı?, Ebola virüsü ilk nerede görüldü?. Bugün burada bu soruların cevaplarını araştıracağız.

Ebola virüsünün tarihi ilk ortaya çıkması çokta uzak olmayan bir zaman. İnsanlık Ebola virüsü ile ilk olarak 38 yıl önce 1976 yılında tanıştı. Ancak o dönemde fazla yayılmadığı için unutulmuş bir hastalıktı. Dediğimiz gibi ilk 1976 yılında Demokratik Kango Cumhuriyetin de ortaya çıktı ve geçtiğimiz sene 2013 senesinde tekrar ismini duymaya başladık. Son zamanlarda bir çok ülkenin korkulu rüyası olmaya başlayan Ebola virüsü ilk olarak Kango Cumhuriyetinin, Ebola nehri yakınlarında olan bir köyde görülmüştür. Ebola virüsü ismini almasının sebebi de, ilk ortaya çıkışının Ebola nehrinin yakınlarında olmasıdır.

Peki Ebola virüsü nedir?ebola virüsü nedir

Ebola virüsü aslında hayvanlarda olan bir hastalık çeşididir. Maymun gibi biyolojisi insan ırkına yakın hayvanlarda daha çok görülür. İnsan ırkına nasıl bulaştığı konusunda daha net bir cevap olmasa da geçmişte Hemorojik ateşi adındaki hastalık olarak bilinirdi. Belirtmekte faydası olduğunu düşündüğüm bir özelliği ise, hayvan türünden insana bulaşabilen çok az sayıdaki virüs türlerinden bir tanesindir. İşin en kötü tarafı Ebola virüsü dikkat edilmezse kısa zamanda büyük ihtimalle ölümle sonuçlanan bir hastalık çeşididir ve oldukça bulaşıcı bir virüstür. İnsandan insana çok kolay bir şekilde bulaşabilme özelliğine sahiptir. Buda virüsün ne kadar hızlı ve tehlikeli olduğunuz bize gösteriyor sanırım.

Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Araştırma sonuçlarında hasta olan hayvanlarla temas halinde bulaştığı gözlenmiş olsa da bunun net bir cevap olmadığı düşünülmektedir. Bir kaç örnekle Ebola virüsü nasıl bulaşıyor sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

 • Hastalık sahibi kişi yada hayvanlarla doğrudan yapılan temas ile bulaşabilir.
 • Hastalığa maruz kalmış hayvanların yada insanların salgıları ile bulaşabilir.
 • Hastalık sahibinden aldığınız kan nakli ile bulaşabilir.
 • Cinsel yollarla bulaşabilir.
 • Hastalığa yakalananlar ölmüş olasa bile temas yoluyla bulaştırabilirler.

Ebolo virüsü korunma yolları nelerdir?

Aslında bu sorunun cevabını uzun uzun anlatmama gerek yok. Nasıl bulaştığı belli sonuçta.  Hastalık riski olan insanlardan ve hayvanlardan temastan kaçınmalıyız. Solunum yoluyla bulaşmadığı bilinmekte. Ben size Ebola Virüsü belirtileri nelerdir ondan bahsedeyim. Aslında klasik belirtiler. Genelde insanların hafife aldığı belirtiler. Bunlar,

 • Mide bulantıları ve ağrıları
 • Halsizlikler
 • Ateş
 • İshal
 • iştahsızlık
 • son olarakta eklem bölgelerinde oluşan ağrılar

Tabi bu belirtiler 8-20 gün aralığında çıktığını da bilmemiz gerekiyor. Aşağıda sizin için paylaştığımız Ebola virüsü belgeseli adlı videoyu izleyip daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>