AnasayfaNedir? › HTTPS nedir

HTTPS nedir

Bu konuda size HTTPS nedir, HTTPS ne işe yarar sorularının cevaplarını vereceğim. Her zamanki gibi teknik bilgilerle başlayalım.

HTTPS, ingilizce olarak HyperText Transfer Protocol Secure kelimelerin baş harflerinden oluşmuş kısaltmasıdır. Bunun Türkçesi güvenli hiber metin aktarım iletişim kuralı‘dır. 1994 yılında Netscape tarafından geliştirilmiştir. HTTPS bir çeşit web şifreleme aracıdır. Sizler için sanal ortamda güvenlik teşkil eder. Bunu daha sıklıkla bankalar, forum siteleri, sosyal ağ siteleri gibi üye girişleri olan web siteleri kullanır. HTTPS kullanan siteleri ziyaret ettiğiniz zaman, sizin dışınızda bir kullanıcı sizin ne yaptığınızı göremez. 3. Şahıslardan ile aranıza şifrelenmiş bir veri duvarı koyarak, onlardan tamamen korunmanızı sağlar.

HTTP ve HTTPS farkı ise, HTTP’nin şifreleme ve güvenli ortam oluşturmak gibi özellikleri yoktur. Ayrıca aralarında tabi ki teknik farklarda bulunmakta. Mesela, HTTP ön tanımlı kullandığı port 80’dir, HTTPS ise ön tanımlı olarak 443’ü kullanır.

Peki sitemi nasıl HTTPS yaparım diye sorduğunuzu duyar gibiyim.  Bunu da bir daha ki makalemde açıklayacağım.

HTTPS nedir

HTTPS nedir

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. Bence biran önce bütün üyelik modülünü kullanan siteler geçmeli. Hatta bu hizmet ücretsiz olarak sunulmalı

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>