AnasayfaNedir? › Kuantum Mekaniği nedir

Kuantum Mekaniği nedir

Son zamanlarda baya bir ilgimi çeken bir konu oldu, kuantum mekaniği. Aslına bakarsanız, sadece son zamanlarda değil uzun zamandır araştırdığım ve içinden çıkamadığım bir konu. Sadece bu gün sizlere kuantum‘la  alakalı senelerdir topladığım bilgileri, şahsi görüşlerim ve bilimsel olarak yazmaya karar verdim. Size şu kadarını söylemeliyim ki kuantum fiziği  bildiğimiz fizik kurallarını alt üst eden tamamen farklı bilmediğimiz bir dünya. İlk önce sizlere “kuantum fiziği nedir” sorusunu bilimsel olarak açıklayacağım. Sonrasına ise farklı yazılarımda yer vereceğim.

kuantum fiziği nedir

kuantum fiziği nedir

 

Kuantum fiziği, üniversitelerde kuantum mekaniği dersiyle adlandırılır ve bir bilimsel açıklaması şudur;

“Maddenin ve ışığın, atomlarda ve atomaltı seviyelerdeki davranışını inceleyen bilim dalıdır. Bazı kesimlerde nicem mekaniği veya dalga mekaniği olarak ta isimlendirilebilir. İngilizcedeki karşılığı quantum‘dur”. Buraya kadar her şey normal. İşin garip tarafı buradan sonra başlıyor. “Kuantum mekaniği, moleküllerin ve atomların, hatta molekülleri ve atomları meydana getiren en küçük parçacıkların (bunlar nötron, praton, elektron, kuark, gluon gibi zerre parçacıklar) özelliklerini açıklamaya çalışan bilim dalıdır.”

Bahsettiğim gibi işin garip tarafı 2. verdiğim notta saklı. Bu parantez içerisinde bahsettiğim küçük parçacıklar, izlendikleri zaman tamamen fizik kurallarına uygun davranıyor. İzlenmedikleri zaman ise fizik kurallarını tamamen alt üst ediyorlar. Yani izlenmedikleri zaman madde yapısına değilde, olasılık yapısına uygun hareket ediyorlar. Örnek verilmesi gerekilirse, aynı anda aynı insanın 3-5 farklı kapıdan çıktığını düşünebiliriz. Daha da tuhaf tarafı, bu parçacıklar izlendiklerini nasıl anlıyorlar. Bizim algılayamadığımız ilahi bir bilinç yapısına mı sahipler. Bu olay en güzel ve en anlaşılabilir şekilde, size paylaştığım aşağıdaki videoda  Dr. Quantum‘un çifte yarık deneyi‘nde anlatılıyor..

Kuantum fiziğini anlamanın adem oğlu için daha çok erken olduğunu düşünüyorum. Zaten burada yazdığım 3-5 makale ile yada marketlerden andığınız 300-500 sayfalık secret kitapları ile bunu anlayamazsınız. Kuantum mekaniğinin tek bölümünü anlayabilmek için ciltlerce ansiklopedi okumanız gerekmekte. Ben bu yazımda sizlere sadece koantum fiziğinin ne kadar tuhaf olduğunu anlatmak için yazdım.

Yazılarımın ve araştırmalarımın devamı gelecek ve buradan size gerekli linkleri yazıcam, bizi takip edin.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>