AnasayfaHaberler › Nokia, Oulu'daki kampüsünü sattı

Nokia, Oulu'daki kampüsünü sattı

nokia

Günümüzde büyük bir hız ile gelişmekte olan teknoloji neticesinde tüm dünya genelinde teknoloji devleri arasında gerçekleşmekte olan büyük kapışma neticesinde teknolojinin köklü firmaları da büyük darbeler alabilmektedir.

Bu bağlamda günümüzde teknoloji devlerinin arasında gerçekleşmekte olan kapışmada Apple, HTC, Samsung gibi başarılı firmalarının yanında teknolojik açıdan biraz geride kalan Nokia firması zor günler geçirmektedir. Piyasaya sunmuş olduğu son model akıllı cihazlar ve cep telefonlarına rağmen eski günlerini geri dönememektedir.

Bu nedenle çeşitli kısıtlamaları gitmek mecburiyetinde kalan Nokia firması son olarak evi olarak tabir edilen Oulu kampüsünü sattı. Piyasaya sunmuş olduğu Windows Phone 8 model cep telefonu ile eski günlerini geri kazanmaya çalışan Nokia, rakipleri olan Apple ve Google karşısında zor günler geçirmektedir.

Geçenlerde açıklamış olduğu firmanın bir kampüsünü satışa çıkardığı ortaya çıktı. Nakit sorunlarını aşmak isteyen Nokia firması varlıklarını satışa çıkarmaya devam etmektedir. Nokia firmasının Peltola kampüsünü yerel olarak faaliyette olan bir şirket olan Technopolis’e 40.8 milyon dolara satış işlemini gerçekleştiğini açıkladı. Bu kampus haricinde Finlandiya’da yer alan Oulu isimli kasabada yer alan kampus, 37.600 kilometre kara büyüklüğünde bir ofis alanından oluşmaktadır.

Açıklanmış olan anlaşmaya göre Nokia firması, bu alanın yaklaşık olarak yarısını kapsayan bir bölümünü uzun dönemli olarak geri kiralayacak. Nokia firmasının yeni yapmış olduğu bu anlaşma, geçen yıl Nokia firmasının Exilion firmasına 170 milyon Euro gibi rakama satmış olduğu Espoo yönetim merkezi için yapılan anlaşmaya oldukça benzer nitelikler taşımaktadır.

Bu arada Nokia firmasının Technopolis ile daha önce de çalıştığını, iki şirketin ICP sektörü içerisinde yer alan potansiyeli canlandırmak amacı ile son birkaç yıldır ortak olarak beraber çalıştıkları da ayrı bir husustur. Bu gibi satışlar ve firma bünyesinde gitmiş olduğu kısıtlamalar neticesinde yüksek karlar elde etmeyi ve nakit problemini bir şekilde aşmaya çalışan Nokia firmasının yapmış olduğu bu çalışmalara rağmen büyük rakipleri Apple, Google ve Samsung firmalar ile aralarındaki pazar payı ve teknoloji farkı oldukça açılmaktadır.

Bu noktadan sonra Nokia firmasının eski pazar payına ve eski yüksek teknoloji potansiyeline ulaşması oldukça zor görünmektedir.

zp8497586rq
Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yoruma kapalı.