AnasayfaNedir? › Pagerank Nedir

Pagerank Nedir

PR nedir

Uzun bir aradan sonra seo ile ilgili makalelerimize devam etmeye karar verdim. Sonuçta size bunu parça parça açıklayacağımızı söylemiştim. Bu gün size “Pagerank Nedir” veya kısa ismiyle “PR Nedir” sorusunun cevabını vereceğim.

Size en basit dille anlatmaya çalışacağım. Pagerank dediğimiz olay aslında size daha önce bahsettiğim “Backlink nedir” ve “Seo nasıl Yapılır” başlıklı yazıların devamı bir üst seviyesi niteliğinde bir değer. Yani anlayacağınız üzere, siteniz için etkili bir seo yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir değer pagerank. Pr değeri bir sitenin google amca üzerindeki itibarını size gösterir.

Pagerank değerinin Türkçe karşılığı “Halkla ilişkiler” diyebiliriz. Google amca pagerank değerini seneler önce, insanlar backlink olayını çözmeden önce, web sitelerini pagerank değeriyle kendisine göre derecelendirmişti. Bu Değer Pr 1 ile Pr10 arasında bir değerdir. Hatta kötü bulduğu sitelere eksi Pr değeri bile vermiştir.

pagerank nedir

Pagerank her ne kadar “Halkla ilişkiler” anlamına gelse de aslında sitenizin başka sitelerden aldığı bir çeşit backlingler ile ölçülen bir hesaplama sistemine sahiptir. Tabi bu hesabı tam olarak kestiremezsiniz. Örnek vermesi gerekirse “Sitem kaç backlink alırsam pr1 olur yada kaçtanede pr2 olur?” gibi soruların tam bir cevabı yok. Çok yüzeysel konuşmak gerekirsen kaliteli bir siteden kalıcı bir link olduğuna inanırsa Google amca sizi bir anda pr2-5’e fırlatabilir. Fakat kalitesiz sitelerden alıyorsanız 10 tanede olsa 100 tanede olsa pr’niz yerinden oynamaz. Hatta bu sitenize zarar bile verebilir.

Tam Bir Pagerank hesaplama yöntemi sorarsınız sonraki yazılarımda buna da yer vericem ve linki burada paylaşağım. Şimdilik hoşçakalın.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

1 Yorum.[Yorum yazın]

  1. […] cevap vermeden önce Pagerank’ın ne olduğunu ve önemini bilmeyen arkadaşlar için “Pagerank Nedir” başlıklı makalemizi okumalarını tavsiye […]

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>