AnasayfaFobilerOtomobil › Tofaş’ın Kuruluşu ve Sahibi

Tofaş’ın Kuruluşu ve Sahibi

Tofaşın Sahibi Kimdir

Türk Otomobil Fabrikası ( TOFAŞ ) ünlü iş adamı Vehbi Koç tarafından 1960’ lı yıllarda kurulan bir Türk otomobil markası olarak Koç Holdingin ülkemize kazandırdığı marka değeridir.

Tofaş Firmasının Kuruluş Hikayesi

İlk fabrikasının jeopolitik yer açısından avantajlı olan ve hem kara hem de deniz taşımacılığı olan Bursa’ da kurulan TOFAŞ hala ülkemizde yüzbinlerce araçla trafikte görülmektedir. Günümüzde TOFAŞ hisseleri satışa çıkarılmış ve 3 ortak ile ticari hayatına ve üretimine devam etmiştir. Bu ortaklar % 38 ile Fiat Auto SPA, % 38 ile Koç Holding ve % 24 ile diğer ortak olan kuruluş ve firmalardır. Tofaş sadece binek araçları değil aynı zamanda ticari araçlar da üreterek Türk otomobil piyasasını destekleyen yatırımlar yapmaktadır. Yılda üretilen 410 bin den fazla araç ve 6600 çalışan personeli ile istihdamı da aynı ölçüde destekleyen bir markadır.

TOFAŞ uluslararası arenada bazı ödüller alarak sesini tüm dünyaya duyurmuştur. Bu ödüllerin en önemlilerinden biri olan WCM Dünya üretim klası sıralamasında 170 den fazla fabrika içinde ‘’ Altın Seviye ‘’ unvanını almıştır. TOFAŞ Bursa fabrikasında, Citroen, Opel ve Fiat gibi markaları üreterek araç kullanıcılarına daha uygun fiyatlarda markalara sahip olma şansını vermektedir.  Kuruluşundan bu yana üzerine koyan TOFAŞ Koç Holding sahipliğinde her yıl 150 binden fazla aracı yurt dışına ihraç ederek ihracatı artırmaktadır.

Tofaş

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>