AnasayfaSosyal › Süleyman Şah Türbesi

Süleyman Şah Türbesi

Türkiye’nin kendi sınırları dışında tek toprağıdır. Peki, Süleyman Şah Türbesi nerede, neden Türkiye’nin sınırları dışında olmasına rağmen orası Türk topraklarına ait. Bu soruların cevaplarını merak ediyor olmalısınız. Bende merak ettim ve Süleyman Şah Türbesinin tarihi ile alakalı bir kaç araştırma yapıp, özetlenmiş halini burada size sunmak istedim.

süleyman şah türbesi neredeİlk olarak Süleyman Şah Türbesi nerede size onu söyleyelim. Süleyman Şah Türbesi, Suriye’de Türkiye sınırlarında baya uzak olan bir Suriye’nin ili olan Halep şehrinin Karakozak isimli köyünde bulunmaktadır. Şimdide size biraz Süleyman şah türbesinin tarihinden bahsedelim. Süleyman Şah Türbesi tarihi, Osmanlı öncesi müslümanlığa geçmiş Türklerin, hatta Osmanlı devletini kuran Osman Gazi efendimizin dedesi olan Süleyman Şah‘a kadar dayanır. Zaten türbede yatanlar, Selçukluların malazgirt zaferinden sonra o topraklarda batıya doğru yeni yerler edinmek isteyen Oğuz boylarından Süleyman Şah’ın liderliğini yaptığı Kayı boyuna ait olan Süleyman Şah ve onun iki askeridir. Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin dedesi olan Süleyman Şah, 1086 yılında yeni yurtlar ve fetihler için Fırat nehrinden karşıya geçmeye çalışırken, iki askeriyle birlikte şehit düşmüştür.

Süleyman Şah Türbesi sonraki dönemlerde çok uzun bir zaman Türk hakimiyetinden çıkmamıştır. Taki Osmanlı İmparatorluğu yıkılıncaya dek. Türbe bir süre Fransız mandasının egemenliği altında kaldı. Sonra 1923 Lozan antlaşmasıyla geri alınmış ve dediğimiz gibi, Türkiye’nin tek sınırları dışındaki toprağı olarak tarihe yazılmıştır.

Bazı tarihçiler(ki bunların sayısı çok azdır), Orada Süleyman Şah değilde 1. Kılıçarslan’ın babası olan Kutalmışoğlu Süleyman’ın yatabileceğini söylemekte. Onlarda tam emin değin hani.

süleyman şah türbesi

süleyman şah türbesi 2

suleyman-sah

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>