AnasayfaFobilerOtomobil › Mercedes F 105 İle Sürücüye Gerek Yok

Mercedes F 105 İle Sürücüye Gerek Yok

Hepimiz Kara Şimşek adlı eski polisiye dizisini biliyoruzdur. O günün teknolojisinin yetişemeyeceği bir hayali anlatan dizideki ünlü araç istenildiğinde sürücüsüz kendi başına, istenilen noktaya gidebilmekteydi. O zamanlar gülüp geçilse de, günümüz mühendislerine büyük ilham kaynağı olan dizi sayesinde artık dünyanın insan sürücü olmadan gidebilen bir aracı var. Ünlü Alman otomotiv üreticisi Mercedes’in CES fuarında tanıttığı aracın isminin F 105 olduğu duyuruldu. Teknoloji harikası araçta her türlü teknolojik buluş mevcut konumdadır.

Teknolojiyi bünyesinde toplayan bir araç

Otomobil tutkunlarının merakla beklediği fuarda tanıtılan araç, girilen koordinatlara göre dışardan hiçbir komut almadan gidebiliyor. Her tarafı algılayıcılarla donatılan aracın kapasitesi 4 kişilik olarak ayarlanmış. İç kısmı oldukça lüks bir şekilde donatılan aracın bu lüksü teknolojik birçok aygıtla desteklenmiştir.

mercedes f 105

Mercedes F 105 özellikleri

  • Ön tarafta bulunan algılayıcılarla yayaları algılayabilen araç, durduktan sonra yayalara geçmeleri için yola ışıklarla bir yaya geçidi çiziyor. Bu yaya geçidi yayanın güvenliği için araçtan belirli bir uzaklıkta çiziliyor.
  • Aracın kapılarının iç kısmına yerleştirilen ekranlar sayesinde yolcular isterlerse yolculuk sırasında işlerini takip edebiliyorlar ve oyun oynayıp video seyredebiliyorlar.
  • Arka tarafa yerleştirilen büyük tabelası sayesinde arkadan gelen araçlara ikaz verilebiliyor.
  • Her ne kadar güvenli olsa da, aracı yolcular isterlerse kendileri de kullanabiliyor.

Yapılan çalışmaların sadece bir başlangıç olduğunu her geçen gün kanıtlayan teknoloji ile

hayal ettikleriniz belki birkaç yıl içinde, belki birkaç hafta sonra gerçek olabilir.

Yazar : Güçnar

1986 yılında doğdum. 1999 yılında bilgisayar ve internet ile tanıştım. 2003 yılında ilk Pc'me sahip olduktan sonra oyunlardan çok internet ilgimi çekti. Şimdi hobi olarak açtığım blog'ta sizin güncel bilgiler paylaşıyorum..

Yorum Yazarken DiKKAT !;

Bak genç seni uyarıyorum. Eğer sen şu kaliteli ve güncel blogumu saçma sapan spam,reklam ve türevi gibi şeyler ile dolduracaksan hiç zahmet etme. Onaylamayacağım. Bedava backlink kazanacağım diye havalara da girme. Özet konuyla alakasız yorumlar silinir. Hadi şimdi güle güle

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>